За прогнозами експертів, до 2032 року Україна потребуватиме від 3 до 5 мільйонів трудових мігрантів.
Через масовий виїзд українців за кордон та втрати на війні, наша країна зіткнулася з дефіцитом кваліфікованих працівників. Вирішення цієї проблеми можливе двома шляхами: повернення українців з-за кордону або залучення трудових мігрантів з країн Азії та Африки. Зокрема, підприємство “Ламела” планувало працевлаштувати 160 робітників з Бангладеш – країни Південної Азії з населенням близько 170 мільйонів осіб, територія якої в чотири рази менша за Україну. Громадянам Бангладеш, де рівень життя надзвичайно низький, пропонувалася заробітна плата 25 тисяч гривень на місяць, а також забезпечення житлом, транспортом та харчуванням. Рекрутингові компанії вже знайшли охочих працювати на таких умовах.
Читайте: Закарпаття продемонструвало, що Україна не готова до масової трудової міграції
Однак ця ініціатива викликала суспільний резонанс. Україна виявилася неготовою до прийняття людей з іншою ментальністю та віросповіданням. Багато хто висловлював занепокоєння тим, що поки наші захисники воюють, мігранти можуть становити загрозу громадському порядку, можливо, здійснюватимуть злочини, можливо, посягатимуть на наших жінок.
Зрештою, влада дипломатично відійшла від цієї теми, повідомивши про невидачу віз громадянам Бангладеш.
Підприємству запропонували шукати працівників серед внутрішньо переміщених осіб. Щодо потенційних ризиків працевлаштування мігрантів з Бангладеш, Індії чи африканських країн, варто зазначити, що Україна навряд чи стане їхнім кінцевим пунктом призначення через вищі зарплати в європейських країнах. Це може призвести до активізації транснаціональних злочинних угруповань, які займаються нелегальним переправленням людей до Європи.
Якщо українці не повертатимуться, а потреба в робочій силі зростатиме, необхідно розробити чіткі механізми працевлаштування мігрантів. При приватних підприємствах доцільно створити спеціальні охоронні структури за участю ветеранів бойових дій та колишніх правоохоронців. Їхнім завданням буде як забезпечення безпеки самих мігрантів, так і контроль за дотриманням ними правопорядку.
Такий підхід може забезпечити належне функціонування системи трудової міграції.
Деталі у відео Павло Федака –
@pavlo.fedaka5 #мігранти #бангладеш #переселенці ♬ оригінальний звук – Pavlo Fedaka