Через заяву лідера угорського “Йоббіка” посварилися українські політики

Через заяву лідера угорського “Йоббіка” посварилися українські політики

У відповідь на заяву Геннадія Москаля, що децентралізація створила механізми для відокремлення Закарпаття експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Юрій Ганущак заявив, що голова Закарпатської ОДА періодично підживлював тему сепаратизму на Закарпатті. Цим він виправдовував свою бездіяльність та відвертий саботаж реформ в Закарпатській області.

– Геннадій Москаль – талановитий інтриган, який зумів переконати Президента України Петра Порошенка в своїй нібито незамінності. Для цього він періодично підживлював тему сепаратизму на Закарпатті. Цим він виправдовував свою бездіяльність та відвертий саботаж реформ в Закарпатській області. Геннадій Геннадійович вирішив, що він зможе нав’язати думку загрози сепаратизму і команді нового Президента і виставити себе як єдиного захисника державних інтересів, – заявив Юрій Ганущак у мережі Фейсбук. – Феномен Москаля – класичний доказ того, що одна людина може блокувати впровадження реформ в цілому регіоні, ініціатором яких є уряд. Це підтверджує необхідність якнайшвидшого переведення місцевих державних адміністрацій в оперативне управління уряду. Також необхідно здійснити наступний етап реформи формування субрегіонального рівня. Це дозволить зменшити вагу керівництва обласного рівня, можливості ним шантажувати центральні органи влади.

За словами Юрія Ганущака, на Закарпатті планується створення чотирьох районів. Повноваження районних державних адміністрацій будуть відрізнятись від тих, що залишаються на обласному рівні, а керівники РДА матимуть прямі оперативні зв’язки з Кабінетом Міністрів, міністерствами, Президентом України:

– Закарпатська область залишається найменш децентралізованою, свого роду контрольною групою, з якою звіряються досягнення в інших областях. Однак всі труднощі становлення громад прийдеться пережити і в цьому найбільш близькому до Європейського Союзу регіоні, причому, в прискореному темпі, – підсумував Ганущак.

Не виключено, що причиною такої різкої реакції з боку Юрія Ганущака на слова Геннадія Москаля є те, що серед своїх найбільших критиків через блокування реформи децентралізації на Закарпатті голова Закарпатської ОДА називає саме Юрія Ганущака.

А почалося усе зі слів лідера угорської правої партії Йоббік Томаша Шнейдера, який приїхавши на Закарпаття заявив, що підтримує автономію регіону – територіальну та економічну.

На думку експерта-міжнародника Українського центру аналізу та менеджменту політики Володимира Волі, відповідна заявка прозвучала через вибори в Європарламент. Про це він повідомив в інтерв’ю UATV.

“Потрібно розуміти, що на парламентських виборах в Угорщині в 2018 році була дуже жорстка боротьба за суміжний електорат між партією Віктора Орбана “Фідес” і партією “Йоббік”. Партія Орбана багато ідей, гасел, характерних для партії “Йоббік”, запозичила. В підсумку вона перемогла на виборах. Зараз будуть вибори до Європарламенту. Думаю, що саме в контексті цих виборів відбувається боротьба за суміжний електорат. І лідер партії Шнайдер вирішив пообіцяти на далеку перспективу, що для угорців в Закарпатті необхідна автономія. Поки це передвиборна інформаційна дія”, – сказав гість студії.

Воля зазначив, що заява ретранслюється на території Угорщини, інших європейських держав, де проживають угорські діаспори. Таким чином партія “Йоббік” розраховує отримати більше голосів.

Говорячи про вигоду автономії Закарпаття для Угорщини, Воля згадав тему бідності.

“Ми знаємо, що угорський вплив в українському Закарпатті досить сильний, тому що з боку угорської влади надходить різна допомога, в першу чергу, фінансова. Шнайдер і зазначив, що було б непогано, якби це була економічна автономія, щоб гроші, які заробляються на Закарпатті, не перераховувалися до Києва. Я не виключаю, що й тема мовного закону теж буде використовуватися. Політичні діячіна магаються зіграти на цих проблемах”, – висловив свою думку Воля.

У Міністерстві закордонних справ Українипроводять перевірку даної заяви. В той же час центр “Миротворець” додав Шнайдера в свою базу “за посягання на суверенітет і територіальну цілісність України, роздування міжнаціональної ворожнечі і втручання у внутрішні справи України”.

До слова, деякі лідери праворадикальної партії “Йоббік” вже є персонами нон грата в Україні через заяви та дії щодо територіальної цілісності України, зокрема, претензії по Закарпаттю.

«Йоббік» (повна назва: «Рух за кращу Угорщину»; угор. Jobbik Magyarországért Mozgalom) — угорська націоналістичнаправорадикальна партія. Офіційно стоїть на позиціях консерватизму, патріотизму та християнських цінностей. Критики та оглядачі оцінюють політичну силу, як ксенофобську, антисемітську та гомофобську. Заснована 2003 року. Голова партії — Ґабор Вона.

2007 року керівник «Йоббіка» Ґабор Вона створив «Угорську гвардію» — організацію, яка мала боротися за захист угорських національних цінностей. У 2008–2009 роках, після звинувачень членів «Угорської гвардії» в побиттях і злочинах проти циганського населення[4], судові органи Будапешта заборонили діяльність організації.

На виборах до Європейського парламенту 2009 року партія здобула 15% голосів і 3 місця в Європарламенті.

За підсумками парламентських виборів 2010 року «Йоббік» набрав 16,67% голосів і став третьою найбільшою фракцією в парламенті Угорщини (47 депутатів).

На парламентських виборах 2014 націоналісти отримали ще вищий результат — 20,54 %, залишившись третьою найбільшою політичною силою країни.

Входить до Альянсу європейських національних рухів, що об’єднує патріотичні та націоналістичні партії Європи.

Сепаратистська мета «Йоббіка» є створення угорської автономії на території українського Закарпаття. Представники цієї партії були присутніми як «офіційні спостерігачі» російських сепаратистів на псевдореферендумі в українському Криму та на незаконних виборах проросійських терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР» на теренах держави України. Вслід за «Йоббіком» угорський уряд у травні 2014 року втручаючись у суверенне життя української держави заявив, що Україна повинна забезпечити національну автономію угорцям Закарпаття на українській території. Активісту угорської партії «Йоббік» Іштвану Саваі на 5 років заборонено в’їзд до України[7].

14 жовтня 2015 Європарламент позбавив недоторканності депутата від Угорщини та представника Йоббік’а Белу Ковача, якого звинуватили в шпигунстві проти інститутів ЄС на користь Росії[8].

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *