Амброзія полинолиста – небезпечний для людини та довкілля бур’ян

 Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiіfolia L.) – це, напевно, одна з найбільш шкідливих рослин, що існують в природі. Амброзія завдає величезної шкоди сільському господарству: виснажує і висушує ґрунти, на луках і пасовищах витісняє злаково-бобові трави, потрапляючи в їжу коровам, псує смак молока. Амброзія – головний ворог і для культурних рослин, виноградників, садів, газонів. Але ще більшої шкоди вона завдає здоров’ю людини, оскільки є одним з найсильніших алергенів, відомих на сьогоднішній день в світі.

  Батьківщиною амброзіїї полинолистої є Північна Америка. На територію Європи вона була завезена в 1873. В Україні вперше виявлена у 1914 році. Після 50-х років ХХ ст. бур’ян почав активно «крокувати» у північному і західному напрямках України. Нині амброзія полинолиста поширена в більшості областей України. 

  Рослина сягає у висоту від 20 до 200 см, а іноді й до 300 см. У неї стрижневий корінь, який проникає на глибину до 4 м, прямостояче опушене стебло і красиві ажурні листки завдовжки до 15-17 см, темно-зелені згори і сіро-зелені, сильно опушені з нижньою сторони. Квітки в амброзії дрібні, різних відтінків зеленого кольору. Паростки рослини з’являються в травні або червні, а цвітіння амброзії починається наприкінці липня або на початку серпня і триває до середини осені. Розмножується амброзія насінням. Насіння дозріває, починаючи із серпня. Розвиваючий велику надземну масу, рослина здатна в польових умовах витісняти та пригнічувати культурні рослини і навіть інші бур’яни. Кожна квітка амброзії виділяє до мільярда пилкових зерен, які розносяться завдяки вітру і можуть поширюватися на великі відстані.

  Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння у багатьох спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Алергію викликають білки-антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла. Відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Алергологи стверджують, що пилок амброзії – найагресивніший алерген, який крім алергічної реакції, здатний викликати астму. Причини такої сильної алергії на амброзію криються в амброзієвій кислоті, яка входить до складу пилку. Як тільки пилок амброзії потрапляє на шкірний покрив або слизову оболонку, негайно починається алергічна реакція. Це найпоширеніші симптоми на амброзію, але є й інші. Наприклад, сильні висипання на шкірі, які супроводжуються пригніченим настроєм і сильною дратівливістю. Крім цього, можуть спостерігатися сильні головні болі, поганий сон або й безсоння, втрата нюху і смаку, знижена концентрація. Всі ці симптоми можуть свідчити про алергію на амброзію. Але, частіше за все, люди сприймають вищеописані симптоми за звичайну застуду і намагаються лікувати її самостійно. Якщо ви живете у власному будинку, то потурбуйтеся про те, щоб амброзія в період цвітіння була відсутня у вас у дворі і дворі сусідів. Потрібно регулярно проводити в будинку вологе прибирання. У розпалі цвітіння амброзії не залишайте відкритими вікна і кватирки. Намагайтесь не виходити рано-вранці на двір, позаяк саме в цей період спостерігається висока концентрація пилку в повітрі. Після перебування надворі ретельно мийте руки і промивайте ніс, приймайте душ. Це дозволить позбутися від пилку, який потрапив на тіло і шкіру. Алергія на амброзію – небезпечне захворювання, яке практично не піддається лікуванню. Не забувайте, як тільки перші ознаки алергії дадуть про себе знати, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Тільки алерголог здатний вилікувати алергію на амброзію або хоча б полегшити симптоми перебігу хвороби.
Діапазон пристосування амброзії полинолистої дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює сприятливі умови для її інтенсивного розмноження.

Фітосанітарні заходи:

Забороняється ввозити на територію України  насіння сільськогосподарських культур, яке засмічене насінням бур’яну. У разі виявлення амброзії полинолистої  вантаж підлягає поверненню.

Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція,пунктів ввезення а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км),сільськогосподарських угідь.

Для знищення амброзії використовують п’ять основних методів: агротехнічний, хімічний, механічний, фітоценотичний та біологічний. На землях сільськогосподарського призначення застосовують усі зазначені методи, але біологічний – природне витіснення амброзії іншими видами рослин – у окремих випадках. У населених пунктах застосовують механічний, фітоценотичний, біологічний.

До механічного методу належить низьке скошування амброзії, яке практично застосовується на великих площах суцільного засмічення земель. Але цей метод ефективний, якщо його запроваджувати у кінці червня – липні – у період бутонізації амброзії, коли всі сили карантинний бур’ян направляє на створення генеративних органів – квітів і тому має мінімальну здатність до відростання після скошування. Механічним ж методом є проривка амброзії з корінням. Цей метод необхідно застосовувати на невеликих за площею засмічених ділянках або ланках поодинокого розповсюдження карантинного бур’яну – на ранніх стадіях розвитку амброзії. Біологічний метод – це знищення амброзії на стадії розвитку від сходів, з одночасним залишенням до цвітіння та створення насіння аборигенних степових рослин, які у подальшому повністю витісняють амброзію. Фітоценотичний метод – це висів суміші злакових та бобових трав, що, при отриманні добрих сходів та належної щільності дернини, дозволяє захистити від амброзії засіяні ділянки на декілька років. Цей метод частіше застосовують у парках, скверах, найбільш ефективно – у квітні та жовтні. Хімічний метод – застосування гербіцидів, які внесені до „Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використааня в Україні (на відповідний рік)”

Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим.Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.
 

Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх громадян.

Виконали:  Михайловська Юлія,Гулей Наталка,Місяйло Світлана,Штилиха Магдалина,Ердеш Тетяна. Спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на кордоні ПКР «Чоп-Страж(залізничний)»

/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може сподобатися