Агонія чи реанімація медичної корупції Закарпаття? (ДОКУМЕНТ)

За 50 років медичної практики мені доводилося не один раз надавати допомогу пацієнтам в агональному стані. Чимало колективних зусиль прикладали лікарі для того, щоб спасти та продовжити життя хворим.

Не в багатьох випадках це вдавалося. Після перемоги Майдану над фундаторами та учасниками безпрецедентного розмаху корупції в Україні взагалі, і особливо в медичній сфері у нашому краї, починається не на словах, а на ділі боротьба з хабарництвом та корупційними схемами. Скількох людей корупція довела не тільки до агонії, але і до смерті. Взяти б хоча закупівлю малоефективних життєво необхідних, а то і токсичних медикаментів та розкрадання бюджетних коштів. Я впевнений, що корупція в системі «охорони» здоров’я у нашій області знаходиться, якщо не в агональному, то предагональному стані. Корупціонери – хабарники намагаються демонструвати свою живучість і, нажаль, мають підтримку в МОЗ України. Про це трохи далі.

Не буду детально вдаватися в історію корупційних процесів. Але нагадаю, що набула ця зараза розповсюдження з початком ІІІ тисячоліття, а з приходом до влади помаранчевих вийшла з підпілля. Влада та чиновники почали вимагати гроші не тільки один-на-один, але і прилюдно. Яцина, ще будучи начмедом, на п’ятихвилинках вимагав гроші від завідувачів відділеннями, бо йому потрібно для користування мобільним телефоном, на бензин… Згодом апетити його збільшувалися. Невдовзі, тих завідувачів, котрі згодилися щомісячно давати дань, залишив на посадах, а тих, котрі відмовилися від такого приниження змістив з посад і, навіть, звільнив. Розширив своє поле корупційної діяльності після того, як його – противника демократії та прогресу, помаранчева обласна влада залишила на посаді, мабуть, теж завдяки корупції. У корупційній системі почував себе хабарник, як риба в воді. Як і йому подібні, швидко розбагатів. Керувати колективом та вимагати відповідної ефективної роботи уже не міг. В обласній лікарні помирають молоді люди від захворювань, які кваліфікованими спеціалістами успішно лікуються, бо в основі підбору кадрів не професіоналізм, а хабар. Я і раніше писав, що йому казали: «Юра на, бери і не «звизди». За лікарів-хабарників Яцина стояв горою. Прикладом цього був тодішній завідувач урологічним відділенням Попович С.І., який згодом був звільнений, завдяки зусиллям Ради захисту прав пацієнтів та медичних працівників.

Можливість отримувати хабарі, перебуваючи на посаді головного лікаря, для Яцини переважала над честю і совістю і по відношенню до тих, котрі вивели його в керівництво обласною лікарнею. Маю на увазі Шніцера. Та після перемоги Януковича на президентських виборах у 2010 році, начальником управління охороною здоров’я став повторно Шніцер, на зміщення якого з посади у 2005 році Яцина організував збір підписів. Чорні хмари знову згустилися над небом крісла Яцини. Досвідчений корупціонер уцілів, залишився на посаді, завдяки дачі хабара Шніцеру. Кажуть, що дав Шніцеру 30 000 зелених. Дійсно, все має свою ціну. Пригріту на своїх грудях змію, Шніцер почав вихваляти. І пішло-поїхало. Дійсно, апетит росте під час їди. «Якщо платить Яцина, чому б не платили інші головні лікарі?»,- розмірковував Шніцер.

І ще за день до перемоги Майдану, Шніцер казав, що починаючи з 18 лютого, а всі знають що трапилося на Майдані в той день, Янукович тільки набирає собі очки, рейтинг його росте. Чи може лікар виправдовувати і чому виправдовує пролиту невинну людську кров? Це та багато чого іншого було сказано не тільки мені. З того часу я припинив особисті спілкування з начальником управління Шніцером. Після того я був у нього один раз, і то не сам. Впевнений, що Шніцер не буде уже мати можливості когось приймати у якості начальника, не дивлячись на корупційні потуги посадовців МОЗ України. Корупціонер Шніцер – це петля і на їх шиї. Адже, Майдан започаткував час «Ч» для корупції, беззаконня, свавілля та хабарництва. Шніцер, як казав наш земляк, академік Василь Лазоришинець за міністра МОЗ України та його першого заступника, терміново «захворів». «Хворіє» і до тепер. Та, не дивлячись на специфічний недуг, шукає можливості, використовуючи корупцію у різних варіантах, і хапається, як утопленик, і за соломинку, лиш би залишитися на такій «шкідливій» роботі, як начальник управління.

Спроба знайти підтримку серед головних лікарів не вдалася. Почав залучати до підримки пенсіонерів – літніх людей. Одною рукою роздавав їм подарунки, другою примушував їх підписуватись на його підтримку. Не давно я зустрів одного з них, авторитетну поважну людину, пана Бігунця. Коли я йому сказав, бо він мене питав про справи: «Чую, підтримують ветерани Шніцера»,- він подивився на мене: «Все в руках Божих». Шукає Шніцер і захисту громадських організацій. Але я ще не чув, щоб хоч одна з них не підтримала звільнення з посади Шніцера та таких як Яцина. Знаходить поодиноких, яких трудовлаштовує і через яких та їхніх близьких роздає хабарі. Коли це чую від тих, кому пропонують, то кажу: «Беріть, бо ці гроші ваші, це ті гроші, які переплачуєте за медикаменти, «безплатну» медичну допомогу…»

Минулого вівторка, 24.06. з ініціативи облздороввідділу, тобто, Шніцера, Брича було скликано збори «громадських» організацій, практично призначених ініціаторами, для створення ради по обслуговуванню медичних чиновників. Громадськість все таки не дозволила організувати раду сприяння їхнім корупційним діям. Я на цю раду не пішов, бо впевнений, що цих чиновників вона обслуговувати уже не буде по причині звільнення їх з посад. Наступного вівторка на 15 годину знову буде збір – повторна спроба. Щиро надіюся, що тим, котрі займуть керівні місця після люстрації шляхом конкурсного відбору, така штучно організована рада буде непотрібна. Так що, не тратьте кумове родичі та корупціонери сили, надії ваші марні, не дивлячись на корупційні зв’язки у МОЗ. Дивуюся, за що чи за які гроші МОЗ, особисто наш земляк, академік Василь Лазоришинець ризикує своєю головою бути в одній петлі на шиї разом з хабарником Шніцером. Чому каже, що в міністерстві немає подання Лунченка на звільнення Шніцера з посади.?

Як я уже писав: Шніцер – достовірний тест наявності корупції на всіх рівнях охорони здоровя в Україні. І це не мої припущення. Про це свідчить ситуація, яка склалася навколо Шніцера – хабарника, головного медичного корупціонера в нашій області. За останні 4 роки перебування його на посаді начальника, корупція набула такого розмаху, якого не було за усі роки історії медицини. За весь цей період наш тижневик висвітлював майже у кожному номері злочинні корупційні дії керівників закарпатською медициною. Не дивно те, що не було реакції на корупційну інформацію владних та правоохоронних структур до Майдану. Але нестерпно те, що і тепер боротися важко з цим ганебним та шкідливим явищем для держави та здоров’я людей.

05.05. Шніцер написав заяву на звільнення, яку завізував голова ОДА Валерій Лунченко. Згідно чинного законодавства, наступного дня направлено в МОЗ України Подання міністру Мусію О.С. Протягом 10 днів відповіді від міністра не отримано . Декілька разів я з цієї причини мав розмову з заступником міністра МОЗ Василем Лазоришинцем. Не буду наводити зміст розмови, тільки скажу, що Василь Васильович повідомив: «Я заяву не бачив, її в мене немає». Вичікую декілька днів, телефоную у відділ листів 02.06., представляюся і запитую: «Чи підписано міністром Подання голови ОДА Лунченком про звільнення Шніцера з посади». Мене питають: «За яким номером воно зареєстровано?» «Не знаю». «Зачекайте». Чекаю. «Запишіть будь ласка. №24/251-14 від 14.05. Завізовано міністром і направлено заступнику Лазоришинцю В.В.» Телефоную через декілька днів Василю Васильовичу. «Я ніякого подання на Шніцера не маю і не бачив». Іду в ОДА. Відповідь: «Відповідь в ОДА на Подання з міністерства не надходила. Валерій Валерійович у понеділок буде мати телефонну розмову з міністром». Після понеділка я знову іду в ОДА. «Міністр був здивований відсутністю відповіді, попросив зачекати. Згодом повідомив, що питання Шніцера вирішено». Запитую: «Як вирішено, дав згоду чи ні?» «Цього не уточнив». Вичікую, дзвоню у відділ листів. «Передзвоніть у відділ кадрів». Дзвоню у відділ кадрів. «Про це уже була розмова учора. Запитаю начальника відділу». Мовчок, чекаю. «Відповіді ще немає». Усі відділи, окрім відділу керівника апарату, точніше, Василя Лазоришинця, знають про Подання, тільки кажуть, що відповідь у їх відділи ще не надходила. 28.05. громадські організації Закарпаття звертаються до міністра МОЗ України Мусія О.С. і запитують: «Чому до цього часу в ОДА немає відповіді на Подання…?»

10.06. знову телефоную у відділ листів: «Чому немає відповіді на лист громадськості до міністра Мусія О.С.?». «Відповідь вам буде». 17.06. громадські організації звертаються до Прем’єр-міністра Яценюка А.П. з цього приводу. Іду в ОДА. Довідуюся, що і голова ОДА Валерій Лунченко написав листа Прем’єр-міністру. Виходить, що МОЗ України зневажливо ставиться не тільки до народу – громадських організацій, але і до влади на місцях.

У п’ятницю, 20 червня, отримую відповідь на звернення громадськості до міністра МОЗ за підписом Василя Лазоришинця від 11.06. Читаю: «… інформуємо, що до Міністерства….Подання не надходило». Це офіційний документ. Відправляю звернення громадськості до Генерального прокурора України Яреми В.Г., бо це вже не що інше як корупційний детектив.

24.06. звернувся до Валерія Лунченка з проханням надати копію листа, направленого Прем’єр-міністру Яценюку А.П., про який я уже згадував. Сьогодні, 26.06. в ОДА повідомили, що отримали відповідь на Подання за підписом заступника міністра Лазоришинця В.В., підписаного ще в минулому місяці, в якому повідомлено, що міністерство не дає згоду на звільнення Шніцера з посади, не мотивуючи чому. Картина Репіна «Приплили». Чому Лазоришинець твердив, що подання не бачив? Він що, не бачив що підписував? Банальний обман та вичікування, що громадськість краю затихне. Тут тобі і відповідь: «Корупційна система, а точніше, корумповані чиновники не дають здохнути корупції та беззаконню, на що так уже звикли. Та прийдеться. Ви хабарники поки що захищаєте один одного, але невдовзі будете один одного поїдати, я в цьому впевнений. Позбутися Майдану вам, та не тільки вам, уже не вдасться.

Як, за які гроші, можна було так і стільки брехати та ще підтвердити брехню письмово. Невже маєте свій народ за стадо баранів? «Я начальник – ти дурак» уже не спрацює. Немає страху перед вами, як і немає у вас поваги не тільки до людей, але і до владних регіональних структур. Ви не соратники Президента Порошенка. Вам не буде місця у європейській демократичній державі Україна. Не надійтеся на корумповані відношення та зв’язки. Люди-патріоти Майдану не заради вас проливали та і проливають кров і віддали та продовжують віддавати своє життя і нині. ЗАТЯМТЕ.

Степан Біляк

Далі буде, а скоро – без вас.

Карпатська Україна

 Стаття1(6)

Стаття12 Стаття1_1(2)

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *