“Берлибаський бануш” готує закарпатцям багато сюрпризів

“Берлибаський бануш” готує закарпатцям багато сюрпризів

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція організаторів ювілейного X гуцульського фестивалю «Берлибаський бануш», який проходитиме 14 травня у селі Костилівка на Рахівщині.

Минулого року організатори якісно оновили програму фестивалю і додали чимало цікавинок. Цього року планується ще яскравіше свято. У програмі і урочиста гуцульська хода, і ватра біла підніжжя скель Довбуша, фотосесія біля скель Стрімчаків, улюблениця гостей корова Берлибашка і ще багато цікавого. Детальніше про святкове дійство розповіли організатори.

   Інна Савляк, голова села Костилівка каже: «Розпочнеться все з підніжжя скелі Довбуша, це туристична візитівка Костилівки, де об 11.30 урочисто запалять гуцульську ватру. Через годину о 12.30 вже біля скелі Пам’яті сформується урочиста колона у гуцульських строях, яка о 12.00 вирушить ходою через село до центру, де о 13.30 відбудеться урочисте відкриття ювілейного X фестивалю «Берлибаський бануш». У ході візьмуть участь мешканці села, гості, туристи. Ми запросили багато гостей з району, області, міст-побратимів. Хочемо передати якнайкраще святкову атмосферу та показати наші вікові традиції». За словами Інни Савляк,  з 14.00 аж до 21.00 триватиме насичена концертна програма з участю народних колективів, передбачено дитячі (із шкіл Костилівки та присілку Вільховатого) та дорослі виступи. Заплановано багато конкурсів. Обиратимуть кращих газду та газдиню, дівчину та легіня. Буде конкурс трембітаря з народу, на найкраще гуцульське вбрання, на найдовшу коломийку тощо.

Для дітей передбачено окремо теж чимало розваг, зокрема, розмальовування корови Берлибашки – головного спонсора фестивалю. І, звісно, проводитиметься конкурс з приготування банушу. До слова, команда Костилівки зайняла минулого року перше місце у гастрономічному конкурсі на ще одному потужному фестивалі Рахівщини – Гуцульська бринза. За словами організаторів, на фестивалі планують приготувати понад 300 літрів банушу, сметану для якого збирали від місцевих господинь на господарів.  Пригощатимуть на фестивалі місцевими настоянками, яфинівкою та різними смаколиками.

Для туристів та гостей буде цікавим подивитися на місцевих майстрів-умільців під час  їхньої роботи. Можна буде придбати на пам’ять дерев’яні горнятка з ложкою для бануша, а також топірці –символ мужності.

  Юрій Сас, депутат Рахівської районної ради, заступник голови ГО «Гуцульська столиця» зауважив: «Основна ціль фестивалю — пропаганда гуцульської культури. Минулого року після дворічної перерви фестиваль було відновлено, свято зібрало велику кількість людей, приїхало багато туристів, ми отримали позитивні відгуки. Цього року запрошуємо ще більшу кількість учасників, туристів. Будуть майстри приготування банушу з різних районів Рахівщини. Приготуємо стільки страви, що вистачить кожному! І покажемо найбільшу в Україні переносну дерев’яну писанку, яку виготовив наш місцевий майстер. На святі будуть проходити також майстре-класи з приготування сметани, інших молочних продуктів. Все відбуватиметься біля обійстя корови Берлібашки».

  Володимир Шепета, начальник відділу культури Рахівської РДА розповів, що у концерті візьмуть участь 11 колективів із званням «народний». «Один з них – це драматичний народний театр з Костилівки. Також будуть оркестр гуцульських інструментів з районного будинку культури. Дитячий оркестр, який був учасником «Україна має талант. Діти» з Великого Бичкова, ансамбль пісні і танцю «Лісоруб», – каже Володимир Шепета. – Колективи запрошено з кожного села. Також проведемо конкурс коломийок, треба буде складати «на ходу» коломийки і щоб вони були найдовшими. Майстер-клас з коренепластики буде, маємо хороших майстрів».

За словами Юрія Саса, на фестиваль вже зголосилися багато туроператорів. Спеціально для туристів влаштують фотозону, де можна буде сфотографуватися у автентичних гуцульських строях. Розмістити гостей у Костилівці також є де: місцеві господарі гостинно відкривають двері своїх садиб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.