Про таке повідомляють журналісти-розслідувачі програми «Схеми», які проаналізували базу даних з детальною інформацією про розподіл угорської допомоги.
Доступ до бази даних надали Сербський центр журналістських розслідувань та словацький — імені Яна Куцяка, запросивши «Схеми» до співпраці. У межах проєкту «Hungarian money: вплив Орбана» журналісти-розслідувачі зі Словаччини, Хорватії, Румунії, Сербії та Словенії опублікували дослідження про мотиви фінансової політики угорського уряду, очолюваного прем’єр-міністром Віктором Орбаном, і його вплив у сусідніх до Угорщини країнах.
Зазначається, що гранти на Закарпаття надходили з урядового фонду Бетлена Габора, офіційна мета якого — «сприяння реалізації цілей, пов’язаних з національною політичною стратегією угорського уряду».
Як йдеться у розслідуванні «Схем», гранти розподіляли за різними напрямками і надходили як окремим людям, так і організаціям. Так, за 10 років закарпатські парафії отримали з фонду майже 22 мільйони євро.
Також уряд Угорщини доплачує соціальним працівникам, серед яких вчителі, медики та бібліотекарі, які володіють угорською мовою.
На розвиток культури у Закарпатті від угорського фонду за останні 10 років надійшло щонайменше 2,5 мільйони євро. З нього фінансуються також угорськомовні газети або видання на угорську тематику, які напряму отримали щонайменше 187 тисяч євро.
Найбільшу суму угорських грантів — 34 мільйони євро — отримав Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці у місті Берегове.
Найбільше фінансування з Угорщини Закарпаття отримало у 2017-му та 2019-му роках.
Опитані «Схемами» експерти вбачають, що таким чином уряд сусідньої країни може здійснювати вплив на погляди закарпатських угорців і політичне життя регіону.
Нагадаємо, на місцевих виборах в Україні деякі угорські політики та посадовці відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті, порушуючи цим закон.
А напередодні угорських виборів 2018 року до прикордонних сіл Угорщини організовано привозили українців з угорськими паспортами. Офіційний Будапешт це ніяк не коментував.
За підрахунками журналістів, в різних країнах, які отримують фінансування з Будапешта, проживає близько мільйона людей, які мають угорське громадянство, а отже — право голосувати на виборах.
30 листопада 2020 року СБУ повідомила про обшуки в Товаристві угорців Закарпаття через підозру в сепаратизмі та пропагуванні так званої «Великої Угорщини». Найдовше обшукували будинок лідера партії закарпатських угорців КМКС Василя Брензовича.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто тоді розкритикував обшуки.