Закарпатська аферистка позбавила чоловіка джипа

джипЧоловік та жінка, чиї імена поки не називаємо, були чудовими партнерами як у роботі, так і в особистих стосунках. Якось чоловіку знадобилися гроші, і він узяв кредит у банку. Одним із видів забезпечення по кредиту став його новенький автомобіль «Mitsubishi Pagero Sport» 2007 року випуску, котрий чоловік придбав за власні кошти. Легковиком із 2008-го на основі виписаної довіреності користувалася його подруга. Саме авто і стало каменем спотикання в цій реальній життєвій історії.

Через чотири роки, у 2012-му, почуття себе вичерпали, і пара розриває всі стосунки, котрі їх пов’язують: як ділові, так і особисті. На прохання повернути автомобіль подруга відмовляє. Окрім цього, без відома чоловіка, користуючись довіреністю, відкриває на його ім’я рахунок в якомусь невідомому банку. Через цей рахунок і були проведені кошти, за котрі жінка нібито продала авто своєму старшому сину. На момент здійснення оборудки автомобіль віком п’ять років, на якому їздили вкрай мало і який перебував у чудовому стані, продали за 30 тисяч гривень.

Чоловік, звісно ж, про такі дії жінки не знав, і коли вона відмовила в поверненні авто, звернувся до Мукачівської міліції. Написав заяву по факту викрадення в нього машини шахрайським методом. При цьому він не приховував, що авто служило забезпеченням у банку. Заява написана у 2012 році, однак донині жодної слідчої дії здійснено не було. Навіть не зроблено нічого, аби вилучити це авто в особи. Виникає питання, яким саме способом жінка домовилася з міліцією під час переоформлення легковика?

Виявляється, жінка, котра привласнила автомобіль, є екс-дружиною колишнього начальника Мукачівського районного відділу міліції. Та це ще не все. Окрім цього, її старший син, якому вона продала автомобіль, є і сином цього начальника.

Історія наводить на роздуми, що навіть колишні жінки колишніх працівників міліції з легкістю уникають відповідальності перед законом. Іншим аспектом проблеми є те, що такі особи можуть переоформити на свою дитину майно, яке перебуває під заставою банку. Виникають питання до власне слідчого, котрий ніяк не відреагував на заяву чоловіка, до начальника слідчого відділу, до начальника райвідділу в цілому, та й до прокуратури по нагляду також. Через три роки з часу внесення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань потерпілий, після подання заяви та первинного пояснення, не отримав жодного документа про зроблені слідчі дії.

Дотепер автомобілем користується жінка, яка буцімто і є його власником. Ба навіть суди не приймають заяви щодо повернення машини.

Що ж можуть сказати експерти в галузі права з цього приводу?

Адвокат Віталій Буришин: «У діях колишньої подруги вказаного чоловіка містяться ознаки злочину, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство – заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою). Важливими є: з’ясування намірів подруги отримати довіреність на розпорядження автомобілем з правом його відчуження на момент її укладення; встановлення факту, що подруга розуміла на момент фактичного продажу авто, що потреби дійсного власника у продажу авто не було; усвідомлювала, що, попри відсутність потреби продажу авто, завдає шкоди інтересам самого довірителя (власника авто), по-перше, продаючи авто, по-друге, продаючи його за вкрай заниженою ціною, по-третє, вчиняла цей правочин без узгодження з власником та не передала суму виторгу від здійсненої оборудки колишньому власнику авто; подруга усвідомлювала, що продаж авто є способом його відчуження на користь свого сина, який, згідно із законодавством, входить до кола близьких родичів, тобто представник (подруга) вчиняла правочин (укладала договір купівлі-продажу), розуміючи, що діє фактично у своїх інтересах та наперекір інтересам довірителя (власника авто). За таких обставин не варто опускати руки. Слід звертатися до суду в законний спосіб про визнання недійсним договору купівлі-продажу, де в процесі судового спору встановлювати всі факти, що наведені вище, адже основною підставою для позову буде перевищення довірителем своїх повноважень та вчинення дій усупереч інтересам довірителя й на користь близького родича представника за довіреністю. За наслідками цього судового спору за правильної побудови адвокатом представництва інтересів довірителя в суді можна буде використати встановлені судом загальної юрисдикції факти в рамках «замороженого» кримінального провадження, подавши всі відповідні докази наявності необхідних обставин. За таких умов з недолугою та корупційною правоохоронною системою боротиметься краще та веселіше, адже слідчий уже буде зобов’язаний не встановлювати факти, а надавати їм оцінку та належну юридичну кваліфікацію з подальшим вчиненням слідчих дій, спрямованих на «закріплення» обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні».

Провідний юрист ТОВ «Юнайтед консалтинг» Христина Чловечко: «У діях працівників міліції, що реєстрували автомобіль на нового власника, не було ознак правопорушень, оскільки довіритель представила до органу реєстрації транспортних засобів або довідку-рахунок, або нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу авто. Підстав відмовити МРЕВ ДАІ в реєстрації авто при наявності одного з таких документів не було, навпаки, вони виконали свій обов’язок і жодного значення немає, хто кому родич і хто чий син. Питання в тому, який зміст довіреності, на підставі котрої здійснювалося таке відчуження. Адже акредитована торговельна організація, що видає довідки-рахунки на продаж авто, чи нотаріус, який посвідчував договір купівлі-продажу при укладенні такого правочину, був зобов’язаний перевірити обсяг цивільної дієздатності на вчинення такого правочину. Вже за результатами з’ясування наявності права на таке відчуження авто та можливості з’ясувати в цій оборудці злочинну домовленість або недбалість, або неналежну компетентність особи, що видавала довідку-рахунок чи посвідчувала договір купівлі-продажу, слід ставити вимоги майнового характеру й до цих осіб та визначати форму їхньої вини (кримінальну чи (та) майнову відповідальність). Усе це можливо тільки під час здійснення досудового слідства або в рамках цивільного процесу за судовим позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу авто. Стосовно самого слідчого, то слід звертатися зі скаргами на його бездіяльність до суду та прокуратури, а також за наслідками розгляду скарги звертатися зі скаргою до вищестоящого прокурора, що повноважний вжити заходів впливу на прокурора, який здійснює нагляд саме за цим кримінальним провадженням згідно з процесуальним законодавством».

Оксана ЧОПАК

Loading...