В Ужгороді вшанували пам’ять відомого політв’язня

орос24 лютого настоятель академічного храму Української богословської академії Карпатського університету архімандрит Віктор Бедь відслужив заупокійну літію за українським політичним, громадським, науковим діячем, колишнім в’язнем комуністично-радянських концтаборів Олександром Михайловичем Оросом (23.02.1933 – 24.02.2014) з нагоди 82-річчя з дня народження та перших роковин з дня смерті.

У молитві до Господа Бога отець Віктор Бедь просив прощення всіх земних гріхопадінь, допущенних з власної волі чи під примусом небіжчиком, дарування його душі вічного спокою та життя у піднебессі.

Біографічні дані:
Олександр Михайлович Орос народився 24 лютого 1933 року в селі Стеблівка на Хустщині у багатодітній сім’ї православного священика. У 1943 році вступив до Хустської гімназії, а згодом продовжив навчання у Великобичківській середній школі, яку закінчив у 1950 році. Вступити до омріяного медичного інституту виявилося, неможливим через політичні погляди. Тому навчання продовжував у лісотехнічному інституті Львова. Там захопився наукою. В 1963 році вступив до аспірантури Московського інституту будівельних матеріалів, а через шість років (1989 р.) успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. Однак, попри це, працювати за обраним фахом не довелося. На заваді стали політичні погляди, неблагонадійність О.Ороса, зокрема, засудження ним радянської агресії на теренах Чехословаччини в 1968 році. Пан Орос кілька разів піддавався арештом. Якщо після арешту в 1972 році його звільнили, то наступний арешт виявився для вченого фатальним. У 1982 році О.Орос був удруге заарештований і засуджений за сфальсифікованими КДБ звинуваченнями. Олександр Михайлович Орос з кінця 80-х років приймає активну участь в політичному та громадському житті Закарпаття і України, веде непримиренну боротьбу з комуністично-радянським режимом за здобуття Україною державної незалежності. Активно працює в Українській Гельсинській спільці, Народному Русі України, відтак очолює Закарпатський обласний осередок Української республіканської партії. Великі сподівання на політичну та судову реабілітацію Олександр Михайлович покладав на «нову» українську владу після 24 серпня 1991 року, та даремно. У владних кабінетах спецслужб, прокуратури, суду залишилась переважна частина тих прислужників комуністично-радянського режиму, які свого часу фальсифікували проти нього кримінальну справу та засадили до тюрми. Тож Олександр Михайлович Орос, безкомпромісний борець з комуністичною тиранією та за державну незалежность України, так і залишився не реабілітованим, а суддя, що послав його на тюремні нари за зфабрикованою кримінальною справою і досі в «пошані». Та не зважаючи на це Олександр Михайлович поринає в царину наукових досліджень з правдивої історії України, та свого рідного Закарпаття. Досліджує ті білі плями в нашій історії, які десятиріччями, а то і століттями, були під забороною. Саме на цій ниві О.М.Орос виявив себе талановитим вченим і дослідником. Зокрема зібраний ним унікальний матеріал з історії започаткування книгодрукування в Грушівському монастирі на Тячівщині, раніше за першодрук Федорова, став неоціненим внеском в скарбницю української історіографії.

Помер Олександр Михайлович Орос 23 лютого 2014 року в лікарні м. Києва та похований 25 лютого на Ужгородському міському цвинтарі «Барвінкош».

Прес-служба УБА – КаУ

Loading...