Українські організації Закарпаття закликають депутатів облради не голосувати за антиукраїнський проект звернення до Президента щодо Закону України «Про освіту»

Українські національно-патріотичні організації Закарпаття закликають депутатів Закарпатської обласної ради не голосувати за антиукраїнський проект звернення до Президента України щодо новоухваленого Закону України «Про освіту»
21 вересня у ході восьмої сесії Закарпатської обласної ради готується чергова спроба промадярської і промосковської провокації проти України у формі звернення до Президента України Петра Порошенка, в якому представники сепаратистських політичних сил вимагатимуть накласти вето на новоухвалений Закон України «Про освіту», мотивуючи це тим, що нібито цей закон несе в собі порушення прав національних меншин (зокрема угорців) на збереження, розвиток та вивчення їхніх материнських мов.
У випадку схвалення подібного роду звернення депутатський корпус Закарпатської обласної ради фактично виступить проти утвердження та розвитку української мови та стане на шлях антиукраїнської діяльності щодо української мови як державної мови в Україні.
Такі антиукраїнські дії з боку різного роду сепаратистських сил в останні дні були спровоковані не без участі московсько-путінського режиму та промосковського уряду Угорщини Віктора Орбана в особі їхніх кишенькових політичних організацій на Закарпатті, зокрема «КМКС – партія угорців України».
Хочемо також звернути увагу на те, що помітна за останній час антиукраїнська діяльність уряду Угорщини Віктора Орбана, особливо активізована після неодноразових відвідин Угорщини президентом Російської Федерації Володимиром Путіним – главою країни-агресора проти України, своїми провокаційними діями ставить під загрозу доброзичливі стосунки між угорцями та українцями, адже через керовані та фінансовані їхніми урядами ЗМІ, агентуру та кишенькові політизовані організації в Україні створюється проблема там, де її немає. Угорська меншина на Закарпатті, як і представники інших національних меншин, у своїх правах захищені Конституцією та законами України, а саме:
Стаття 10 Конституції України: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом».
Відповідно до Конституції України та законів України (про вищу освіту, національні меншини та інші), мовою навчання в дошкільних, загальних, середніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах України є українська мова. Та поряд із державною українською мовою, відповідно до частини п’ятої статті 53 Конституції України, в навчальному процесі «громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства».
При цьому слід зазначити, що в проекті статті 7 новоухваленого Закону України «Про освіту» чітко зазначено:
1. Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.
Держава забезпечує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах.
Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти. Це право реалізується через окремі заклади освіти, класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини та корінного народу України поряд з українською мовою, що створюються відповідно до законодавства, і не поширюється на заклади освіти, класи (групи) з навчанням українською мовою. Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, також гарантується право на вивчення рідної мови в державних і комунальних закладах освіти або через національні культурні товариства.
Особам з порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.
2. Закладами освіти забезпечується обов’язкове вивчення державної мови, зокрема, у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.
Особам, які належать до національних меншин, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.
3. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, в державних і комунальних закладах освіти.
4. У закладах освіти відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.
5. За бажанням здобувачів професійної та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови національної меншини як дисципліни в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.
6. Держава сприяє створенню та функціонуванню закладів освіти за кордоном, у яких здійснюється навчання українською мовою або вивчається українська мова.
7. Особливості використання мов в окремих видах та рівнях освіти визначаються спеціальними законами».

Тож відповідно до наведених норм Конституції та законів України, новоухвалений Закон України «Про освіту» жодним словом не порушує конституційні права громадян України на володіння, розвиток і використання як української державної мови, так, зокрема, і мов національних меншин.
Із огляду на вищевказане закликаємо депутатів Закарпатської обласної ради:
– не піддаватися на провокації різного роду промадярських і промосковських сепаратистів та не голосувати за включення до порядку денного восьмої сесії Закарпатської обласної ради антиукраїнського й антидержавного за змістом проекту звернення до Президента України Петра Порошенка про накладення вето на новоухвалений Закон України «Про освіту», оскільки політичних і правових підстав для цього не існує;
– при голосуванні з цього питання про включення чи не включення його в порядок денний провести відкрите поіменне голосування, результат якого висвітлити в ЗМІ.
Депутати Закарпатської обласної ради, пам’ятайте, що Ви є громадянами України і зобов’язані дотримуватися Конституції України та захищати конституційні права і свободи громадян України та державний суверенітет України.
м. Ужгород, 19 вересня 2017 року
Провід Закарпатського національно-патріотичного об’єднання «Україна Соборна»
Президія Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України у ХХ столітті
Рада Християнсько-народної спілки Закарпаття
Рада Закарпатської обласної організації політичної партії «Україна Соборна»
Рада Закарпатської обласної громадської організації «Молодь Закарпаття»
Закарпатський осередок громадської організації «Айдар – волонтерська допомога»
Ужгородська реферантура громадської організації «Новий Вогонь»