Помилка у реформуванні фіскальної служби буде коштувати дуже дорого, – закарпатський експерт

іванчоЕкс-начальник Податкової служби в Закарпатській області, який входить в експертну групу податкової реформи при Кабміні, Василь Іванчо розповів виданню ПроЗак про те, як, на його думку, повинна бути реформована Державна фіскальна служба України.

На перший погляд, пересічному громадянину, може здатися, що яка різниця, яким чином буде реформована Державна фіскальна служба України, якими будуть її повноваження і організаційна структура? Але я впевнений, що дане питання прямо залежить від того, як економічно буде розвиватися наша держава і прямо впливає на добробут кожного громадянина.

Я вже говорив про те, що сьогодні йде дискусія, як виглядатиме майбутня структура ДФС і які будуть у цього відомства повноваження. Із цього приводу Міністерство фінансів, різні аналітики ледь не щодня дають свою точку зору у засобах масової інформації. До даної дискусії уже якоюсь мірою був залучений і я, тому можу детальніше зупинитися на цьому питанні.

Я розумію, що дана позиція буде подобатися далеко не всім, але рівень податкової культури, який є на сьогодні у нашій державі, змушує створити сильний орган, у якому мають спільно працювати податківець, митник і працівник фінансових розслідувань. Дане відомство повинно мати чітко встановлені законом повноваження для контролю з тих питань, які на нього покладені. В той же час необхідно і чітко встановити відповідальність посадових осіб цього органу за необгрунтовані рішення і дії для недопущення зловживань з боку посадових осіб. Якщо цього не буде, то рівень тіньової економіки країни у нас і далі буде не менше 50 %, ми і надалі будемо їздити по таких дорогах, по яких їздимо сьогодні, рівень заробітних плат і пенсій буде і надалі як  у «третіх країнах» і ще багато чого…

Такого висновку я дійшов набагато раніше. І минулого року під час захисту своєї кандидатської роботи відстоював і обгрунтовував дану позицію.

Виникає питання, як пов’язані ефективність діяльності органу і його майбутньої структури. Чому ці троє: податківець, митник і працівник фінансових розслідувань,   мають працювати під одним началом? Давайте розставимо акценти.

1. У державі  буде одна особа, з якої можна спитати за результат, за наповнення бюджету. У іншому випадку завжди один буде «кивати» у бік іншого…

2. Сьогодні чітко озвучено, що відомство чекає скорочення у будь-якому варіанті реформи. Цікаво, як це можна буде досягнути, якщо, для прикладу, в області існуватимуть три окремі юридичні особи, в яких мають бути 3 окремі апарати, які забезпечують роботу (керівництво, кадровики, юристи, бухгалтери, програмісти і т. д.).  Якщо буде прийняте рішення провести скорочення за рахунок тих працівників, які сьогодні виконують свої функції з наповнення бюджету і надання послуг платникам податку, то це може привести взагалі до зупинки діяльності відомств на окремих напрямках роботи. Запровадження нових електронних сервісів, які б могли замінити працівника, потребує чимало часу і значних коштів.

3. Ефективність діяльності цілісного органу буде значно вищою. Думаю, всі погодяться з тим, що будь-яка взаємодія між окремо взятими відомствами не зможе бути кращою, ніж робота в одному відомстві. Зокрема, наявність і використання Єдиної бази даних, а не трьох окремих, набагато пришвидшить і збільшить ефективність та правильність рішень.

4. Націленість на єдиний спільний результат, а не «перетягування канатів». Напевно це у нас у крові: «Де два українці — там три гетьмани…».

5. Економія коштів щодо діяльності. Для того, щоб функціонували три окремі відомства, а не одне, потрібно значно більше коштів на їх утримання. Зокрема, значно оптимізуються витрати на комунальні платежі, матеріально — технічне забезпечення та господарські витрати.

При цьому всьому, як я і говорив, представляючи свою позицію з питання, на яких принципах має бути проведена реформа, важливо не втратити фахівців як у податковій, так і митній сферах, дати належне грошове забезпечення як працівникам, так і службі, вдосконалити і стабілізувати законодавство, що регулює дану сферу, показати громадянам, куди витрачаються сплачені ними кошти.

Кілька днів тому Міністерством фінансів було анонсовано, що до кінця липня буде подано ними до Кабінету Міністрів України проект реформування ДФС України та його територіальних органів. Останній має внести проект змін до законодавства України до Верховної Ради. Дуже важливо, щоб при реформуванні ДФС України були враховані ті помилки, які були допущені при реформуванні МВС України, коли дуже багато кваліфікованих працівників звільнилися (були звільнені) й діяльність новоствореної національної поліції боротьби зі злочинністю та іншими правопорушеннями значно погіршилася. А новостворена патрульна поліція, як сказав один із аналітиків, більше годиться до того, щоб вона була створена у Швейцарії, а не в Україні….

Помилка у реформуванні ДФС України буде коштувати дуже дорого для і так не сильної української економіки… Сподіваємося на мудрі й правильні рішення!

Василь Іванчо.

Loading...