На Закарпатті презентують новий фільм «Останній солдат»

14 жовтня в селі Дубрівка відбудеться прем’єра фільму режисера В’ячеслава Бігуна та письменника Олександра Гавроша «Останній солдат». Водночас планується презентація інформаційно-ілюстрованого видання письменника «Дубрівка колись і тепер» про рідне село письменника та головного героя стрічки. Показ відбудеться в Будинку культури в 15:00.

У фільмі перший оптиміст і останній солдат Другої світової війни 600-літньої Дубрівки, 91-річний шахіст і бібліотекар Юрій Куруц оспівує епічну історію свого життя, рідного краю та любовні пригоди.

Фільм – спроба зафіксувати турбулентну історію Закарпаття на основі автобіографічної оповіді закарпатця. Юрія Куруца (нар. 1926) 18-річним забирають в угорські трудові табори. У листопаді 1944 року його мобілізують до лав Радянської Армії. Тоді 41 мешканець села стає добровольцем 4-го Українського фронту. Вони воюють лише кілька місяців, проте третина гине. Виживають тільки ті, які були пораненими. В січні 1945 року важко поранений у Польщі, він стає інвалідом (рука практично непрацездатна), але, повернувшись додому, одружується і стає батьком п’ятьох дітей. Проте двоє з яких трагічно гинуть. Працює сільським бібліотекарем, грає у народному театрі, співає у хорі, започатковує шахові змагання. Юрій Куруц – останній солдат Другої світової війни у рідній Дубрівці Ужгородщини.

Фільм «Останній солдат» складається з новел, назви яких переважно запозичені з шахової термінології (як-от «Дебют», «Фігури», «Довічний шах», «Рокіровка»), показує оптимістичний характер героя. Це, а також віра, неабияка любов до пісні, шахів і книги додають герою довголіття. Крім того, показується життя села, його жителів, творчих колективів, зокрема під час масштабного святкування 600-ліття першої згадки. Оповідання підсилює музика композитора Антона Дегтярьова, родом із Закарпаття.

Скорочена (фестивальна) версія фільму вже демонструвалася публіці та експертам. Він номінувався до програми Національного конкурсу «Сучасне українське кіно (СУК)» Міжнародного фестивалю «Гогольfest», а також Міжнародного фестивалю «Кінокімерія». Глядачі побачили стрічку і під час показу кінодоробку режисера закарпатської тематики на День Тячева. Загалом фільм прийняли схвально.

Олександр Гаврош – письменник, журналіст і сценарист, автор близько двох тисяч публікацій. За його повістю «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» знято повнометражний художній фільм «Іван Сила». Автор сценарію чотирьох документальних стрічок: «Сім зупинок до себе», «Михайло Заяць – наша людина в кіно», «Маленькі історії Руського Керестура», «У пошуках Івана Сили».

В’ячеслав Бігун – кіномитець і вчений-юрист, родом із Закарпаття. Один із найбільш титулованих і продуктивних сучасних українських кінорежисерів. Загалом стрічки автора, частину яких представлено у вільному доступі, з 2014 року здобули більше 30 нагород. Його неодноразово відзначали і за активну популяризацію українського кіно.

Loading...