На Закарпатті депутатів місцевої ради закликали запобігати корупції

 

    На Закарпатті триває громадянська кампанія із запровадження антикорупційних етичних стандартів у діяльності депутатського корпусу та виборних посадовців органів місцевого самоврядування. Впродовж серпня у містах Ужгород та Чоп були проведені громадські обговорення з напрацювання модельного етичного кодексу та створення незалежної інституції з розслідування етичних проступків.

19 серпня відбувся круглий стіл у місті Перечин за участі громадськості та депутатів, що представляли різні політичні сили. Учасники дійшли згоди, що основою для формування нульового рівня терпимості до корупції є морально-етичні засади суб’єктів етичної поведінки, а саме доброчесність та попередження конфлікту інтересів.

    Етичні стандарти включають правила поведінки місцевого депутата та міського голови, що базуються на принципах доброго відношення до громадян та чесності у способі власного життя, виконанні своїх обов’язків та розпорядженні ресурсами громади. А також урегульованість питань усунення конфлікту інтересів, отримання подарунків та винагород, порядку звітування перед громадою та відповідальність за порушення етичного стандарту.

Депутати міської ради Михайло Головей (ПП “Єдиний центр”), Юрій Іванчо (БЮТ) та Сергій Попович (ПП “Відродження”) схвально віднеслись до пропозиції розміщення декларацій про доходи на сайті ради, адже громадськість має пересвідчитись у відповідності витрат та стилю життя до заробленого, правдивості інформації у власноручно заповнених деклараціях та чесності при отримані не зарплатних матеріальних вигод. Перечин маленьке містечко, й тому люди й так про всіх все знають.

Також учасники обговорили необхідність усунення конфлікту інтересів при розслідуванні етичних проступків. Наразі, у більшості міських ради країни ця функція етичного контролю надана депутатській комісії з питань законності та етики. Виходить так, що депутати самі затверджують обмеження, самі розслідують проступки та виносять вердикт своїм колегам. Це не правильно, адже така формула підриває довіру до депутатської комісії та може стати знаряддям для критики опозиції.

До прикладу, міський голова за Регламентом ради має право позбавити слова депутата як покарання за неетичну поведінку під час засідання сесії міської ради. Тут виникає питання наскільки справедливим було покарання до депутата та чи діяв етично міський голова у цей момент?

В рамках кампанії, пропонується утворити незалежну етичну комісію за участі не менше 30% громадськості. У складі цієї комісії мають бути моральні авторитети міста, які матимуть право за скаргами розслідувати конкретні факти неетичної поведінки депутатів та міського голови, та за підсумками надавати свої висновки на розгляд депутатського корпусу. Саме така інституція повинна мати достатній рівень довіри і депутатського корпусу та громадськості.

За задумом етична комісія має допомагати депутатам також уникати конфліктів інтересів, який виникає внаслідок існування можливостей для зловживання владою та доступу до ресурсів громади.
Примітка. Кампанія з  імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос” у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.

кодекс кодекс2

Loading...

Редакція

Трибуна - незалежний погляд на новини Закарпаття, Мукачева та Ужгорода зокрема: політика, громадське життя, кримінал, культура та інше.

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *