Мешканці закарпатської Стужиці готові на смерть боротися за своє право користуватися землею предків (відео)

Нещодавній виступ голови Закарпатської обласної ради Михайла Рівіса на четвертому  Європейському конгресі місцевого самоврядування

в Кракові торкнувся надзвичайно важливої теми виживання українських селян в міжнародних природних резерватах.

Нині створено фонд ЮНЕСКО, під охороною якого букові праліси Карпат, з яких найбільша частина знаходиться на Закарпатті. Але люди, які потрапили під цей заповідник, багато в чому обмежені. Так, сьогодні вони не можуть на власний розсуд, як звикли, використовувати лісовий ресурс, не можуть там займатися виробництвом, підприємництвом.

Тому ми за рахунок Євросоюзу і держави повинні думати, як зберегти автентику, аби місцеві люди не втратили свої традиції, аби могли залучати туристів, які на власні очі б побачили, як живеться тамтешнім. І їм потрібно, насамперед, забезпечити достойний рівень життя. А це – якісні дороги і гідна зарплата. І тоді краяни не виїжджатимуть на заробітки в інші країни світу, а залишатимуться на своїй рідній землі, зберігаючи надані пращурами традиції, – зауважив Михайло Рівіс.

В непростій ситуації опинилися мешканці і села Стужиця Великоберезнянського району, який розташований на території Ужанського НПП. У нацпарку існують обмеження на заготівлю деревини і установа неспроможна забезпечити селян дровами для опалення та приготування їжі. Жителі Стужиці вимушені самотужки вирішувати проблему заготівлі паливної сировини – рубають дрова на пайових землях, які знаходяться впритул до території, що охороняється Ужанським нацпарком. Це часто створює конфлікти за участю осіб, які мають плани на цю територію на межі з Європейським Союзом, транскордонний резерват “Східні Карпати” манить торговців нелегальними мігрантами та тютюновими виробами. Ділки замовляють дестабілізацію ситуації псевдоактивістам, а страждають прості люди, адже їх законну господарську діяльність намагаються подати, як рубки в зоні історичних пралісів. За активістами, як мухи на мед, йдуть місцеві і центральні телеканали, знімають сюжети, пишуть заяви у поліцію, але брехня з часом вилазить на зовні.

Місцеве населення знервоване діяльністю “варягів”, просить їх не тероризувати його. Люди готові відстоювати свою малу батьківщину не  на життя, а на смерть. Послухайте ці слова простих тружеників, матерів і ви зрозумієте, що цим людям відступати більше нікуди

Це не ваші землі, ми не ліземо у національний парк, а беремо належне нам. Не лізьте у чужу хату, чужа хата має бути на замку, але у нас їх ніколи раніше не було, але ми мусимо їх встановлювати щоб захистити себе.