18 тисяч розсекречених документів про репресії на Закарпатті передали до обласного Державного архіву

Князєв-Петік-держархівСтрашні подробиці депортації корінних представників закарпатської німецької громади розповіли під час урочистої передачі копій унікальних документів з Архіву ГУНП Закарпаття в обласний Державний архів сьогодні, 3 березня.
Начальник ГУНП в Закарпатській області, полковник Сергій Князєв повідомив, що депортація у 40-х роках минулого століття відбувалася з порушеннями тодішнього законодавства. Так, виявлено випадки, коли неповнолітні, які за законами СРСР вважалися непідсудними, отримували по 20 років та вивозилися з території Закарпаття.
Заступник голови та керівник апарату Закарпатської ОДА Олександр Петік наголосив, що попри те, що Закарпаття ніколи не вважалося краєм репресій, розсекречені документи показують невтішні факти – без суду та слідства НКВС депортував людей, які жили тут поколіннями, вчилися, працювали, служили у війську.
Ідейним натхненником роботи з такими документами став закарпатський дослідник Олексій Корсун, який тему примусового переселення німецької закарпатської громади у Тюменську область «без права на повернення» досліджував уже давно. Розповідає, що отримати доступ до цих секретних документів раніше було не можливо.
Його слова підтверджує і голова обласної  організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Іван Коршинський: будучи нардепом, він не зміг отримати доступ до власної справи. Загалом колишній репресований розказує, що таких на Закарпатті було 15 тисяч, зараз живих лишилося 138 людей.
З 30 тисяч розсекречених документів сьогодні передали 18 тисяч. Унікальність цих матеріалів і в тому, що вони, можливо, складають останню збережену частину історії, так як у липні-жовтні 1990 року більшість документів, що стосувалися тих подій, були вилучені з колишнього партійного обкому КПУ.
Вся представлена сьогодні інформація була виявлена у березні 2013 року. Передачу документів було також приурочено до 70-тої річниці безпідставної акції колишніх органів НКВС СРСР по виселенню із Закарпаття в Тюменську область місцевих німців. Цих людей традиційно вшановують 6 березня.
7dniv.info
Loading...

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *